Odber noviniek

Ak chcete dostávať novinky, zadajte svoju emailovu adresu

U nás aj na splátky

Home credit Quatro Cetelem

Ako si vybrať poťahovú látku

Ako si vybrať poťahovú látku

Aké  čalúnenie si výbrať?

Viac detailov »

7 iné výrobky v rovnakej kategórii:

 

Čalúnený nábytok dnes patrí k tým najvariabilnejším prvkom vo svete interiéru. Veľký výber poťahových látok, štruktúr, možností spracovania a najmä široké farebné spektrum spravili z čalúnenia jednu z najobľúbenejších surovín v dizajne nábytku.

V súčasnosti máme na trhu veľké množstvo poťahových látok. Jednoznačne nie je možné povedať, ktorá je tá najlepšia. Pri výbere konkrétneho čalúnenia pozeráme nielen na cenu, vzhľad a farbu, ale je dôležité poznať materiál, z ktorého je čalúnenie vyrobené,  jeho vlastnosti, údržbu a podľa toho vybrať poťah vhodný pre naše potreby.

Koža (useň)

Koža je prírodný materiál s jedinečnými vlastnosťami a štruktúrou. Dnes sú v ponuke rôzne dezény a typy kože v širokej palete farieb. Kožené sedačky, postele či stoličky sú veľmi komfortné, príjemné na dotyk a pôsobia luxusne a štýlovo.Prírodný charakter zaručuje dlhú životnosť, pevnosť, stálosť, pružnosť a kvalitu, ktorá je závislá od druhu kože a jej spracovania. Na to, aby si koža zachovala tieto vlastnosti, je potrebné sa o ňu primerane starať.  Životnosť koženého nábytku môžeme predĺžiť jeho vhodným umiestnením v miestnosti, mimo priameho slnečného žiarenia či iného zdroja tepla, ktoré kožu vysušuje.

Ošetrenie: Tekutinu a zvyšky jedla je potrebné ihneď odstrániť suchou a čistou handričkou. Čistíme najlepšie destilovanou vodou, pri väčšom znečistení môžeme siahnuť po nealkalickom mydle. Po vyčistení kožuvysušíme handričkou. Ak sa nám nepodarí mastné fľaky úplne odstrániť, nemusíme byť zúfali, fľaky sa časom čiastočne rozplynú a budú menej viditeľné.

Ekokoža/koženka

Ekokoža je látka veľmi podobná prírodnej koži, nie je však založená na prírodnom princípe. Vzniká nanášaním polyuretánu na podkladový materiál. Ekokoža vyniká svojimi úžitkovými vlastnosťami. Z hľadiska čalúnenia nábytku môžeme spomenúť odolnosť proti oderu, stálofarebnosť, je dostatočne pevná, ľahko sa udržuje a je obojstranné priedušná. Oproti koži má nižšiu životnosť, ale výrazne nižšiu cenu. Vyrába sa v rôznych prevedeniach a odtieňoch.

Koženkasa často zamieňa s ekokožou. Vyrába sa nanášaním polyvinylchloridu (niekedy aj s prímesou polyuretánu) na tkanú alebo netkanú textíliu. Na rozdiel od ekokože, nie je priedušná a neprepúšťa vodu. V ponuke v rôznych odtieňoch a farbách.

Ošetrenie: Po vyliati tekutiny alebo spadnutí jedla na poťahovú látku, zasiahnutú plochu okamžite vysušíme savým papierom alebo handričkou. Na čistenie môžeme použiť vlažnú vodu s neutrálnym roztokom mydla. Nevystavujeme priamemu slnku a priamom dotyku s tepelnými zdrojmi.

Teflón

Teflónová látka momentálne patrí k najpopulárnejším poťahovým látkam. Je to jednofarebná poťahová látka so špeciálnou teflónovou úpravou, vďaka ktorej získala jedinečné vlastnosti. Teflónový poťah má dlhý vlas, ktorý mení vzhľad látky v závislosti od smeru vlasu. Ak majú všetky vlasy rovnaký smer, látka pôsobí jednofarebne, ak však nejaká časť vlasov zmení smer, na látke vznikne menší farebný rozdiel. Teflón je mäkký a príjemný na dotyk. Nábytok z teflónu je odolný proti oderu, neprepúšťa vodu ani mastnotu, je ľahko udržiavateľný a odpudzuje prach, čo ocenia najmä alergici. Teflónové látky sa vyrábajú vo viacerých farebných prevedeniach a dezénov.

Ošetrenie: Táto poťahová látka sa veľmi ľahko čistí. Zvyčajne stačí fľak pretrieť handričkou navlhčenou v čistej vode. Pri väčších špinách siahnime po prípravkoch určených na čistenie teflónových látok.

Mikrovlákno

Mikrovlákno je textilná látka vytvorená z umelých vlákien. Je veľmi príjemné, elastické, priedušné  a má hladký povrch, preto sú ním často potiahnuté čalúnené postele a sedačky. Vyrába sa s matným i lesklým povrchom.Nábytok z mikrovlákna je odolný voči poškriabaniu, skrčeniu, má dlhú životnosť a ľahko sa udržiava.