Odber noviniek

Ak chcete dostávať novinky, zadajte svoju emailovu adresu

U nás aj na splátky

Home credit Quatro Cetelem

Čo zhodnotiť pred kúpou sedacej súpravy?

Krása a účelnosť, príjemné na dotyk, ergonomické, pohodlné, ideálne pre Váš odpočinok, solitér v interiéri obývacej izby či kancelárie – to sú len základné pojmy charakteristické pre vhodne zvolenú sedaciu súpravu. Kto by si nechcel pohovieť v dostatočne priestrannej náruči kvalitnej sedacej súpravy? Samozrejme – pokiaľ pre ňu máte v izbe dostatok miesta.

 

 

 


Viac detailov »

7 iné výrobky v rovnakej kategórii:

 

 

 Predtým než si zakúpite sedaciu súpravu


Pred zakúpením sedacej súpravy je na prvom mieste zhodnotenie vlastných finančných možností a priestoru, ktorý pre ňu máme k dispozícii. Potom sa rozhodujeme medzi typom sedacej súpravy – rozkladacia či nerozkladacia, polohovateľná alebo fixná, či je potrebný úložný priestor a či sa do nášho bytu hodí sedacia súprava „rohová alebo zostava“ (zostavy 3+1+1, 3+2, 3+2+1). Nakoniec by nás mala zaujímať aj údržba konkrétnych materiálov a spôsoby čistenia, vrátane odolnosti poťahového materiálu.

Ako budeme využívať sedaciu súpravu? Na sedenie, ležanie, či pre svoje pohodlie potrebujeme aj vankúše, či si vystačíme s nízkou sedacou súpravou (nevhodné pre starších zákazníkov a zákazníkov s poruchou hybnosti, pretože by sa im ťažko vstávalo), alebo preferujeme vysokú sedačku, akú hĺbku sedenia vyžadujeme (tradične je to 58 až 60 cm), či preferujeme mäkké alebo tvrdšie čalúnenie a či by pre nás nebol vhodný napríklad taburet, vďaka ktorému môžeme sedieť s nohami vyloženými dohora. 

 

 

Zaujímať by nás mala kvalita materiálového zloženia, stabilita sedačky a jej funkčnosť. Nie každý si vystačí s krátkou fixnou sedačkou a dvoma kreslami. Pre mnohých je dôležitá možnosť rozloženia sedacej súpravy, čím vzniknú ďalšie lôžka – napríklad pre návštevy, polohovateľnosť pre ešte lepšiu relaxáciu a čo najjednoduchšie ovládanie jednotlivých funkcií, ktoré zaisťuje bezproblémovosť (čím zložitejšie ovládanie, tým je väčšia pravdepodobnosť porúch). Vhodné je aj polohovanie opierok, podnožiek a područiek, obzvlášť pre zákazníkov so zdravotnými problémami či poruchou hybnosti.

 

 

 

Prvý dojem a doplnky

Platí pravidlo, že rozhodujúci je prvý dojem z danej sedacej súpravy. V tomto prípade je to ako s ľuďmi – prvý dojem = záruka úspechu. Zároveň počítajte s tým, že sa nedá chcieť obsiahnuť všetky prednosti zároveň, v skutočnosti sa rozhodujete medzi funkciami a vzhľadom (estetikou) a dospejete ku kompromisu.

 

 

 

Pri výbere sedacej súpravy môžu zohrávať úlohu aj rôzne doplnky- poličky, odkladacie plochy, ktoré môžu byť pevnou súčasťou sedacej súpravy, alebo sú variabilné (dajú sa premiestniť). Ide napríklad o praktické vrecká na drobné predmety, noviny, knihu, televízny ovládač či okuliare.

Aké sú súčasné trendy sedacích súprav?

Trendom je jednoznačne dômyselné polohovanie a možnosť ukladať veci do úložného priestoru. Ďalej čalúnenie područiek a operadiel, čo je vlastne tradičná klasika, ktorá snáď ani nikdy neustúpi. Súčasné sedacie súpravy sa stávajú komfortnejšími a rozmernejšími. Vzhľadom k veľkosti priemerného bytu je však veľmi praktická možnosť rozloženia sedacej súpravy, čím vytvoríte najčastejšie dve lôžka. A ako je to s trendovou výškou opierok, područiek a hĺbkou sedacej plochy? Výška opierok sa skracuje, hĺbka sedacej plochy predlžuje a područky sa rozširujú.

 

 

Priestorové obmedzenia obývacej izby

 

Veľkosť obytnej plochy obývacej izby nás zásadne ovplyvňuje. Je nutné vybrať takú sedaciu súpravu, ktorá sa do interiéru jednoducho zmestí. Čím viac dielov sedacej súpravy, tým väčšie sú jej nároky na miesto. Často sa dá problém s priestorom vyriešiť rohovou súpravou. Sedacie súpravy zložené z viacerých dielov majú zase výhodu výberu len tých súčastí, ktoré skutočne potrebujem, čím opäť ušetríme miesto. Vyberáme takú veľkú sedaciu súpravu, aby nám nebránila v priechode miestnosti, netvorila bariéry (prekážky) a umožnila jednoduchý prístup k ďalšiemu nábytku obývacej izby.

 

 

 

Konštrukcia sedacej súpravy

Konštrukcia sedacej súpravy nie je viditeľná, je však základným piliérom Vášho pohodlia, ktorý definuje životnosť výrobku. Konštrukcie súčasných sedacích súprav sú najčastejšie drevené a drevotrieskové, výnimkou však nie je ani kvalitná oceľ, ideálne nerezová. Oceľová konštrukcia pôsobí esteticky a elegantne. Súčasťou kvalitnej konštrukcie je samozrejme aj jednoduchý, 100% funkčný a stabilný mechanizmus polohovania a spôsob rozkladania.

Údržba sedacej súpravy a jej poťahu

 

 

 

Od poťahu vyžadujeme príjemný pocit na dotyk, avšak aj jednoduché zobratie alebo vyčistenie povrchu, ktorý sa vziať nedá. Pokiaľ máte doma malé deti, určite siahnite po sedacej súprave s kvalitným poťahovým materiálom. Obzvlášť svetlý odtieň sedacej súpravy si vždy vyžaduje častejšiu údržbu. Dajte pozor na výšku poskytovanej záruky na materiál – jeho farebnú stálosť, roztrhanie či olúpanie. Od kvalitného poťahového materiálu by ste mali požadovať pevnosť, dobrú a ľahkú údržbu a veľmi vysokú hustotu vlasu.